Ο Σύλλογος Ποντίων Αγίας Βαρβάρας «Ο Φάρος», την Παρασκευής 05 Μαϊου 2023, πρόβαλε την ταινία – ντοκιμαντέρ «Η ΜΠΑΝΤΑ», βασισμένη στην αληθινή ιστορία του μοναδικού επιζήσαντα από την Φιλαρμονική Ορχήστρα της Κερασούντας.
![](https://trapezounta.eu-central-1.linodeobjects.com/uploads/2023/05/inbound6641808799907637731.jpg)
Την ταινία – ντοκιμαντέρ Προλόγισε ο δημοσιογράφος, Νίκος Ασλανίδης, ο οποίος είναι και ο δημιουργός της ταινίας.
Πριν την προβολή, η πρόεδρος του Συλλόγου, Σοφία Σαββίδου, καλωσόρισε τους καλεσμένους και εν συνεχεία κοπέλες του Συλλόγου άναψαν κεριά, τραγούδησαν και απήγγειλαν στίχους για την Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου.
![](https://trapezounta.eu-central-1.linodeobjects.com/uploads/2023/05/inbound4313754617231947931.jpg)
Ήταν μια βραδιά με έντονα συναισθήματα και συγκίνηση, όπως αρμόζει άλλωστε σε εκδηλώσεις αφιερωμένες στην Γενοκτονία των προγόνων μας.