ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Τεράστιος Κουγιουμτσίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
(Φωτο: Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης)
19 Απρ
0
Σχόλια

Το «φαινόμενο» της ελληνικής πάλης που έκανε όλο τον κόσμο να παραμιλάει κατέκτησε το τέταρτο συνεχόμενο μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης αγωνίστηκε στον τελικό των 79 κιλών της ελευθέρας και κατέβαλε για ακόμα μία φορά τεράστια προσπάθεια.

Ο 22χρονος πρωταθλητής Ευρώπης αντιμετώπισε τον Ουκρανό Βασίλ Μιχάιλοφ και προσπάθησε από την αρχή του αγώνα να επιτεθεί και να πάρει τον έλεγχο. Ο Κουγιουμτσίδης προηγήθηκε 1-0, καθώς ο αντίπαλός του δέχθηκε συνεχείς παρατηρήσεις, ωστόσο ο Ουκρανός προηγήθηκε 2-1 στο πρώτο μισό.

Στη συνέχεια ο Έλληνας πρωταθλητής έψαξε τον τρόπο να ξεκλειδώσει τον αντίπαλο του και να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Ουκρανός πήρε τη νίκη με το τελικό 3-1.

Το «φαινόμενο» έδειξε για πολλοστή φορά ότι ανήκει στην ελίτ της Ευρωπαϊκής πάλης και για ακόμα μία διοργάνωση κατέκτησε ένα μετάλλιο. Αυτή τη φορά ήταν το ασημένιο.

Πηγή: Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης