Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ποντιακή βραδιά του Συλλόγου Ποντίων Αλεξάνδρειας και Περιχώρων το Σάββατο 11 Μαρτίου 2023, στη Στέγη Ποντίων Αλεξάνδρειας.
![](https://trapezounta.eu-central-1.linodeobjects.com/uploads/2023/03/inbound3264168464437734536.jpg)
Πλήθος κόσμου διασκέδασε σε ρυθμούς ποντιακής μουσικής, χορεύοντας συνέχεια και τραγουδώντας τους ποντιακούς σκοπούς των καλλιτεχνών που πλαισίωσαν το πρόγραμμα.
Το παρών, μεταξύ άλλων, έδωσαν οι εξής Σύλλογοι: Λαογραφικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος, Αμάραντος, Σύλλογος Ποντίων Πλατέος, Κομνηνοί Εύξεινος Λέσχη Βεροίας, Πολιτιστικός Σύλλογος Λουτρού και Σύλλογος Θεάτρου Κατερίνης.
![](https://trapezounta.eu-central-1.linodeobjects.com/uploads/2023/03/inbound8528312963567191874.jpg)
Στο καλλιτεχνικό πρόγραμμα ήταν οι:
Τραγούδι: Ιορδανίδης Μπάμπης
Τραγούδι: Σισμανίδης Στέφανος
Νταούλι: Λάχανης Βαγγέλης
Νταούλι: Στολτίδης Άκης
Λύρα: Μωυσιάδης Γιώργος
Λύρα: Μητρόπουλος Γιώργος
Λύρα: Ξανθόπουλος Γιώργος
Λύρα: Ξανθόπουλος Βασίλης
Πλήκτρα: Παναγιωτίδης Γιώργος