ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Η Πόντια Μαρία Χαλκίδου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τάε Κβο Ντο στην Κροατία
(Φωτ.: Γεσθημανή Ορφανίδου)
03 Απρ
0
Σχόλια

Η Εθνική μας ομάδα ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια και την τρίτη αγωνιστική ημέρα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwon–Do ITF Ανδρών, Γυναικών, Εφήβων, Νεανίδων και Βετεράνων, το οποίο διεξάγεται, στην πόλη Πόρεκ της Κροατίας, με την συμμετοχή αθλητών και αθλητριών από 27 χώρες

Η Ελλάδα πρόσθεσε 29 νέα μετάλλια (10 χρυσά, 8 αργυρά και 11 χάλκινα) στο ενεργητικό της φθάνοντας έτσι τα 81 συνολικά μετάλλια (27 χρυσά, 25 αργυρά και 29 χάλκινα), παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης και διατηρώντας την μεγάλη διαφορά που έχει από τις χώρες που την ακολουθούν.

Η Ελληνική αποστολή στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Την τρίτη αγωνιστική ημέρα στην Κροατία, τα 10 χρυσά μετάλλια τα κατέκτησαν ο Αχιλλέας Μπάντας και ο Τριαντάφυλλος Καρβούνης στους άνδρες, η Μαρία Χαλκίδου και η Μαριάνθη Στεφανίδου στις γυναίκες, η Ελπίδα Χριστοφή και η Εθνική στο ομαδικό στις νεάνιδες, ο Σταύρος Νετκίδης, ο Δημήτριος Βέτσικας και ο Νικόλαος Καμακάρης στους εφήβους 14-15 και η Δήμητρα Ανδριέλη στις νεάνιδες 14-15.

Οι μάχες ήταν συγκλονιστικές σε όλες τις κατηγορίες

Χρυσό για την Πόντια Μαρία Χαλκίδου
Το χρυσό μετάλλιο (το δεύτερο στην κατηγορία των γυναικών) απέσπασε η Μαρία Χαλκίδου από την Θεσσαλονίκη, στην κατηγορία των -57 κιλών. Κερδίζοντας τους 4 αγώνες με αντιπάλους από Λετονία, Βουλγαρία, Αγγλία και Κροατία, ήρθε αντιμέτωπη στον «εμφύλιο» τελικό με την Βασιλεία Αγγελική όπου και κέρδισε.

Η Μαρία Χαλκίδου

Ποιά είναι η Μαρία Χαλκίδου
Η Μαρία ξεκίνησε σε ηλικία 5 ετών το Tάε Κβο Ντό (WTaek  Won Do) με τη μητέρα της και προπονήτριά της, Ορφανίδου Γεσθημανή, κατακτώντας πολλές φορές θέση στο βάθρο τόσο σε πανελλήνια όσο και διεθνή πρωταθλήματα.

Από το 2019 είναι και αθλήτρια της Μακεδονικής Δύναμης Νεάπολης ( ITF ) με δάσκαλο τον Λεούση Νίκο ο οποίος είναι και προπονητής της εθνικής μας ομάδας. Με την καθοδήγηση και την τεράστια εμπειρία του, η Μαρία ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Κροατίας.

Επίσης, είναι πρωταθλήτρια και μέλος της Εθνικής στο Κικ Μποξινκ με προπονητές τους Καπητανίδη Θεόφιλο και Κωνσταντίνο.