Η Εύξεινος Λέσχη Ποντίων Νομού Ηρακλείου και η περιφερειακή ενότητα Ηρακλείου τίμησαν τα θύματα της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου την Κυριακή 24 Μαΐου στο μνημείο Μικρασιατικού-Ποντιακού Ελληνισμού.
![](https://trapezounta.eu-central-1.linodeobjects.com/uploads/2020/05/deisi_irakleio_kritis_1.jpg)
Το πρωί προηγήθηκε επίσημη δοξολογία στον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Μηνά χοροστατούντος του αρχιεπισκόπου Κρήτης Ειρηναίο και του θεοφιλεστάτου Επισκόπου Κνωσσού Προδρόμου. Η γραμματέας της Λέσχης Αντωνία Τσαγκαράκη έκανε μια ιστορική αναφορά στα γεγονότα που εξελίχθηκαν την μαύρη εκείνη περίοδο της Γενοκτονίας.
![](https://trapezounta.eu-central-1.linodeobjects.com/uploads/2020/05/deisi_irakleio_kritis_2.jpg)
Στο μνημείο Μικρασιατικού-Ποντιακού Ελληνισμού ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων από τον εκπρόσωπο της κυβέρνησης, υφυπουργό Πολιτισμού-Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη, τον αντιπεριφερειάρχη Ηρακλείου Νίκο Συριγωνάκη και τον πρόεδρο της Ευξείνου Λέσχης Ποντίων Ν. Ηρακλείου Γιάννη Λεπτοκαρύδη.
![](https://trapezounta.eu-central-1.linodeobjects.com/uploads/2020/05/deisi_irakleio_kritis_3.jpg)
Μεταξύ άλλων στην επιμνημόσυνη δέηση παραβρέθηκαν οι βουλευτές του Ηρακλείου Μάξιμος Σενετάκης, Χαράλαμπος Μαμουλάκης, Βασίλης Κεγκέρογλου, Γιώργος Λογιάδης, ο δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός, ο ανώτερος διοικητής Φρουράς Ηρακλείου, ταξίαρχος Βασίλης Βασιλειάδης, εκπρόσωποι στρατιωτικών Αρχών και Σωμάτων Ασφαλείας.
![](https://trapezounta.eu-central-1.linodeobjects.com/uploads/2020/05/deisi_irakleio_kritis_4.jpg)
Οι εκδηλώσεις μνήμης πραγματοποιήθηκαν με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις και η κατάθεση στεφάνων έγινε με περιορισμένο αριθμό ατόμων και αυστηρή τήρηση των υγειονομικών διατάξεων εξαιτίας του πανδημίας του νέου κορονοϊού.
![](https://trapezounta.eu-central-1.linodeobjects.com/uploads/2020/05/deisi_irakleio_kritis_6.jpg)
Η Λέσχη συμμετείχε την Τρίτη 19 Μαΐου στην εκπομπή της ΕΡΤ-3 Μένουμε Ελλάδα που ήταν αφιερωμένη 353.000 γενοκτονηθέντες προγόνους μας. Μπορείτε να δείτε ολόκληρη την εκπομπή εδώ.