ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Χάντμπολ: Η Εθνική γυναικών νίκησε ξανά τη Βοσνία, ανοίγει ο δρόμος για το Euro 2024
(Φωτο: INTIME)
03 Μαρ
0
Σχόλια

Η εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών έφθασε στο ζητούμενο απέναντι στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, επικράτησε με 27-23 στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης για τα προκριματικά του Euro 2024.

Η Ελλάδα με τις δύο νίκες επί της Βοσνίας, έφθασε στους τέσσερις βαθμούς και εξασφάλισε μίνιμουμ την 3η θέση στον 1ο προκριματικό όμιλο.

Απομένουν ακόμα τα παιχνίδια με την Κροατία στην Κοζάνη (3/4) και τη Ρουμανία στο Μπουζάου (7/4) και αυτό που ζητά η εθνική ομάδα είναι με το τέλος της φάσης των ομίλων να βρίσκεται ανάμεσα στις τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των οκτώ γκρουπ για να βρεθεί στο τέλος της χρονιάς για πρώτη φορά στην ιστορία της στην τελική φάση του Euro.

Με την Κερλίδη να έχει 9/15 σουτ και την Ανδρίτσου 5/7, η εθνική ομάδα απενεργοποιώντας το κύριο επιθετικό όπλο της Βοσνίας, την Κολάσινατς (3/17), έφθασε στη νίκη.

Η Βοσνία/Ετρζεγοβίνη προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 (6′), όμως η Ελλάδα με δυο γκολ από την Χατζηπαρασίδου και ένα από τις Κερλίδη, Αργυροπούλου προσπέρασε με 5-4, με τη Μάικιτς να ισοφαρίζει 5-5 στο 10:13.

Από εκεί και μετά πέρασαν σχεδόν οκτώ αγωνιστικά λεπτά για να επιτευχθεί γκολ και ήρθε από την Κερλίδη για το 6-5 στο 18:11.

Με σερί 3-0 η εθνική ομάδα ξέφυγε με 11-6 (28′), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 11-8 και την τερματοφύλακα Μάγδα Κεπεσίδου να μετρά 11 αποκρούσεις.

Στο 2ο ημίχρονο η εθνική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα, έφτιαξε διαφορές πέντε γκολ (14-9, 15-10, 17-12), ενώ η Κερλίδη με δυο απανωτά γκολ έκανε το 21-14 στο 45′.

Η διαφορά έφθασε στο 22-14 (46′), αλλά από εκείνο το σημείο η εικόνα άλλαξε, με τη Βονσία/Ερζεγοβίνη να μειώνει σε 22-19 (53′) και 23-20 (55′).

Ομως η Ανδρίτσου και Κερλίδη έκαναν το 25-20 (56΄), με την εθνική ομάδα να φθάνει στο τελικό 27-23.

Tα πεντάλεπτα: 1-2, 5-4, 5-4, 7-5, 10-6, 11-8 (ημ.), 15-12, 19-14, 21-14, 22-17, 23-20, 27-23.

Ελλάδα (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 4/8, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4/7, Μ. Κουκμίση, Σαμολαδά 1/1, Τσικνάκη, Φράγκου 0/1, Ν. Κεπεσίδου 0/1, Ανδρίτσου 5/7, Σεβδίλη, Κερλίδη 9/15, Στουγιαννίδου 2/4, Αργυροπούλου 2/3, Καραμάνου.

Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Μπάσιτς): Γκούντελι, Σούμελι 3/3, Λαφίτοβιτς 1/1, Βράντσιτς 3/5, Κολάσινατς 3/17, Τόπτσιτς 2/3, Βούκλις, Ντέμιτς 0/1, Μπόσνιακ 0/1, Μάικιτς 1/3, Πάντζα 3/4, Ισιτς 6/9, Μπάσιτς – Σάλκιτς, Αντριτς 1/1, Kούριτς, Λόνσταρ.

Πηγή: gazzetta.gr