ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Κ20: Έξι μετάλλια για την ελληνική αποστολή
Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Κ20: Έξι μετάλλια για την ελληνική αποστολή
(Φώτο : gazzetta.gr)
06 Φεβ
0
Σχόλια

Στο Βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου Κ20 που διεξήχθη στο Βελιγράδι, η ελληνική ομάδα κατάφερε να κατακτήσει έξι μετάλλια.

Ο Πασχάλης Γεννίκης έκανε πολύ καλό αγώνα στο ύψος και με τα 2.06μ. που ξεπέρασε κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. Με την επίδοση αυτή, μάλιστα, ο 17χρονος άλτης ισοφάρισε το απόλυτο ατομικό του ρεκόρ.

Με νέο ατομικό ρεκόρ θα επιστρέψει στην Ελλάδα ο Γιώργος Γρέψιος. Ο 18χρονος πρωταθλητής του τριπλούν είχε καλύτερο άλμα στα 15.49μ. με το οποίο κατέλαβε τη δεύτερη θέση και στο ασημένιο μετάλλιο.

Δύο ασημένια μετάλλια κατέκτησαν και δύο νεάνιδες της εθνικής ομάδας. Η Μαρία Ραφαηλίδου έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις στη σφαιροβολία και με 14.81μ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Μάλιστα μέχρι την πέμπτη βολή ήταν στην πρώτη θέση αλλά στην έκτη προσπάθεια η Βέσνα Κλάγεβιτς από το Μαυροβούνιο με 14.89μ. πήρε το χρυσό μετάλλιο. Στο επί κοντώ η Εβίνα Παναγιώτου κατάφερε να ξεπέρασε τα 4.00μ. και να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα στους άνδρες Κ20 ο Παύλος Κριαράς με 4.90μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Καλή εμφάνιση σημείωσε και ο Δημήτρης Αντωνάτος στην σφαιροβολία. Ο «χάλκινος» στο Ευρωπαϊκό Κ18 της Ιερουσαλήμ, με καλύτερη βολή στα 19.27μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και στο Βαλκανικό πρωτάθλημα. Μάλιστα με την επίδοση αυτή ο 17χρονος πρωταθλητής βελτίωσε το ρεκόρ της χειμερινής περιόδου.