ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Κολύμβηση: Ασύλληπτος Μπίλας, πρωταθλητής Ευρώπης ξανά με πανελλήνιο ρεκόρ
Κολύμβηση: Ασύλληπτος Μπίλας, πρωταθλητής Ευρώπης ξανά με πανελλήνιο ρεκόρ
(Φωτο: gazzetta.gr)
14 Αυγ
0
Σχόλια

Φοβερός Στέργιος Μπίλας στο Δουβλίνο! Μετά το χρυσό το Σάββατο 12 Αυγούστου στα 50 μέτρα ελεύθερο και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, την Κυριακή 13 Αυγούστου κατέκτησε το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο, αυτή τη φορά στα 50μ πεταλούδας!

Και μάλιστα το έκανε με πανελλήνιο ρεκόρ αφού τερμάτισε σε χρόνο 23.16, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Κριστιάν Γκολομέεβ που ήταν 23.19 από το 2018 και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Αυστριακός Μπούχερ με 23.30 και ο Δανός Νίκελσεν με 23.57, είδαν τη… σκόνη του αθλητή του Ολυμπιακού που έφερε το τρίτο χρυσό για την χώρα μας και έκτο συνολικά μετάλλιο στην διοργάνωση.

Στα 800 μέτρα ελεύθερο ο Δημήτρης Μάρκος πλησίασε ένα ακόμη μετάλλιο, αλλά τελικά ήταν 4ος με χρόνο 7.55.80.

Τέλος, η 4Χ100 mixed στο ελεύθερο με τους Μπίλα, Ανδρεόπουλο, Παυλοπούλου και Καλογέρη, κατετάγη 6η στην Ευρώπη με χρόνο 3.31.26.

Πηγή: gazzetta.gr