ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Eurobasket U20 Ελλάδα - Βέλγιο 68-64: Χάλκινο μετάλλιο μετά από παράταση
Eurobasket U20 Ελλάδα – Βέλγιο 68-64: Χάλκινο μετάλλιο μετά από παράταση
(Φώτο : gazzetta.gr)
17 Ιούλ
0
Σχόλια

Η Εθνική Νέων έκανε συγκλονιστική προσπάθεια στην τελική ευθεία με το Βέλγιο, οδήγησε το ματς στην παράταση και επικράτησε με 68-64 για το χάλκινο μετάλλιο!

Οι «μαχητές» του Παπαδόπουλου ανεβαίνουν στο βάθρο του Eurobasket U20! Η Ελλάδα επικράτησε με 68-64 του Βελγίου στον μικρό τελικό σε αγώνα 45 λεπτών και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα χέρια της.

Οι «γαλανόλευκοι» βρέθηκαν να κυνηγούν διψήφιες διαφορές με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο έτρεξαν 16-4 μεγάλες άμυνες στην τέταρτη περίοδο και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ήταν πιο ψύχραιμοι, βρήκαν τις σωστές επιλογές και πήραν τη μεγάλη νίκη!

Ο Βαγγέλης Ζούγρης σημείωσε 16 πόντους με 12 ριμπάουντ σε ένα ακόμη double double, στο οποίο ακολούθησε και ο Λευτέρης Μαντζούκας (10π., 10ριμπ.). Ο καθοριστικός Μπαζίνας σταμάτησε στους 13 πόντους (5ασ., 3κλ.), όπως και ο Πλώτας ενώ πολύτιμη ήταν η συμβολή του Μερμίγκη στην ανατροπή.

Ο αγώνας

Για ακόμη μία φορά στους τελευταίους αγώνες το τέμπο ήταν υψηλό από το τζάμπολ και έπειτα με τις δύο ομάδες να εκδηλώνουν γρήγορες επιθέσεις. Η Εθνική έδειξε διάθεση να πλησιάσει περισσότερο το καλάθι και με 5 διαδοχικούς πόντους από τον Ζούγρη μείωσε σε 7-10 στο 5ο λεπτό. Οι Βέλγοι πήραν και πάλι διαφορά 5 πόντων (9-14), η οποία… μαζεύτηκε με τρίποντο του Οικονομόπουλου, για να ισοφαρίσει η Ελλάδα με την απίστευτη συνεργασία Μπαζίνα-Ζούγρη και να περάσει πρώτη φορά μπροστά με τις βολές του Πλώτα στο 10′.

Ο ίδιος έμεινε ψύχραιμος για να κλείσει και το δεκάλεπτο με το προβάδισμα για τους «γαλανόλευκους» (18-17), με τον Ντι Μαρία να αλλάζει και πάλι την εικόνα σουτάροντας από μακριά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο νεαρός γκαρντ των Βέλγων εξελίχθηκε σε παράγοντα κλέβοντας και κάνοντας το 26-33 από μακριά για να συμπληρωθεί το 8-0 της ομάδας του (26-35) με τον επίσης μπροστάρη Ντε Ρίντε στο 16′. Το 31-38 από τον Ζούγρη έγινε 31-43 2 λεπτά πριν το ημίχρονο που έληξε στους 10 πόντους διαφοράς (33-43).

Σε εκείνο το διάστημα η Εθνική είχε 11/25 δίποντα και 1/7 τρίποντα, ενώ δεν είχε καταφέρει να αξιοποιήσει τις βολές που κέρδισε με 8/14. Στο 23-8 ριμπάουντ και ασίστ. Από την άλλη, οι Βέλγοι κράτησαν υψηλά το ποσοστά του τριπόντου τους με 7/15, είχαν 10/22 δίποντα και 2/3 βολές με 18 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Μετά το τέταρτο της ανάπαυλας, ένα δίλεπτο λειτούργησε και πάλι… αναγνωριστικά. Ο Νεόφυτος έκλεψε και με λέι απ διαμόρφωσε το 35-43 και ο Καλαϊτζάκης με τρίποντο μείωσε στους 5 (με 5-0 σερί) όσο η Εθνική ανέβαζε τα επίπεδα ενέργειας στην άμυνά της. Οι χαμένες ευκαιρίες είχαν δώσει τη θέση τους και στις δύο πλευρές του παρκέ με την παραγωγή να μένει χαμηλά. Οι Βέλγοι πήγαν στους 8 πόντους (38-46) και ο Πλώτας μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά έδωσε σκορ στην Ελλάδα (40-46). Η ψαλίδα άνοιξε ξανά και ο Μένες με follow έκλεισε την περίοδο στο 40-52.

Οι παίκτες του Παπαδόπουλος “έχτισαν” ένα γρήγορο 5-0 με τον Μπαζίνα μέχρι και το 31′ για να μειώσουν την απόσταση στους 7 (45-52), με τον 19χρονο γκαρντ να δίνει σημαντικές λύσεις στους «γαλανόλευκους» (49-54 στο 34′). Με 5’09” στο ρολόι, ο Μερμίγκης βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι για το 51-54 την ώρα που η Εθνική μπλόκαρε την επιθετική λειτουργία των Βέλγων. Η Ελλάδα στο 38ο λεπτό είχε επιτρέψει μόλις δύο πόντους στους αντιπάλους της και ο Ζούγρης με δεύτερη προσπάθεια ισοφάρισε το παιχνίδι.

Στα 2’04” ο Λένεγκεν έδωσε το προβάδισμα με 54-56, ο Μπαζίνας έφερε το ματς στα ίσια και το τελευταίο σουτ του Μερμίγκη βρήκε σίδερο για να οδηγηθούν στην παράταση.

Ο Μπαζίνας έδωσε τα ηνία στην Εθνική με τρίποντο και ο Ζούγρης έδωσε ανάσα στο 61-58. Οι Βέλγοι ισοφάρισαν και ο Μαντζούκας έγραψε το 63-61 προτού το γκολ φάουλ του Μένες κάνει το 63-64. Ο Πλώτας… απάντησε και ο Οικονομόπουλος από τις βολές έφτασε στο +3 (67-64).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56, 68-64(παρ.)