ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Κωπηλασία: Χάλκινο μετάλλιο οι Γκαϊδατζής-Παπακωσταντίνου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
(Φώτο : gazzetta.gr)
28 Μάι
0
Σχόλια

Το δεύτερο μετάλλιο της Εθνικής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έφεραν οι Πέτρος Γκαϊδατζής και Αντώνης Παπακωνσταντίνου, που κατέκτησαν το χάλκινο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών.

Πέτρος Γκαϊδατζής και Αντώνης Παπακωνσταντίνου κατέκτησαν το δεύτερο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας, που διεξάγεται στο Μπλεντ της Σλοβενίας, καθώς τερμάτισαν στην τρίτη θέση στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών.

Με χρόνο 6:15.99 οι δύο Έλληνες πρωταθλητές της κωπηλασίας τερμάτισαν πίσω από τις ομάδες των Ελβετία (6:13.81) και Ιταλία (6:15.06) και θα ανέβουν στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο δευτεραθλητής κόσμου και πρωταθλητής Ευρώπης στο μονό σκιφ ελαφρών βαρών, Παπακωνσταντίνου, φαίνεται πως έχει κάνει καλή ομάδα με τον νεαρό Γκαϊδατζή και μαζί, πλέον, διεκδικούν διακρίσεις με τη σημερινή να είναι μόνο η αρχή.

Λίγο νωρίτερα, οι Φίτσιου και Κοντού είχαν κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών.

Πηγή : gazzetta.gr