ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ.gr | Παγκόσμιοι πρωταθλητές οι Πόντιοι Καγκελίδης και Ευσταθιάδης
Παγκόσμιοι πρωταθλητές οι Πόντιοι Καγκελίδης και Ευσταθιάδης
08 Οκτ
0
Σχόλια

Την κορυφή του κόσμου κατέκτησαν οι Πόντιοι Σάββας Καγκελίδης και Χρήστος Ευσταθιάδης, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της WAKO που διεξάγεται στο Jesolo της Ιταλία από τις 30 Σεπτεμβρίου έως και τις 9 Οκτωβρίου!

Οι αθλητές του BG Academy κατάφεραν να επιβληθούν των αντιπάλων τους, ο καθένας στην κατηγορία του, και να ανέβουν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, σηκώνοντας ψηλά την ελληνική σημαία!

Την αρχή έκανε ο Σάββας Καγκελίδης, ο οποίος την Παρασκευή 07 Οκτωβρίου 2022 επικράτησε στον τελικό του Γάλλου αντιπάλου του στην κατηγορία των 81+ κιλών. Να θυμίσουμε πως ο Σάββας Καγκελίδης κατέκτησε, πέρυσι, και την κορυφή της Ευρώπης, καθώς βγήκε πρώτος στον ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το Σάββατο 08 Οκτωβρίου 2022 ήταν η σειρά του Χρήστου Ευσταθιάδη, ο οποίος επικράτησε στον τελικό κόντρα στον Κροάτη αντίπαλό του κατακτώντας την κορυφή στην κατηγορία των 67 κιλών.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές καθώς και στους προπονητές τους, Μπάμπη Παπαδόπουλο και Γιώργο Χαλκίδη.